Izaberite stranicu

Министарство за људска и мањинска права ни након скоро седам мјесеци од окончања јавне расправе о нацрту закона о слободи вјероисповијести није успјело да припреми предлог овог акта, иако тврде да раде само на прецизирању и појашњењу појединих одредби. Упркос најавама из Владе, нацрт закона који је изазвао буру у јавности није се нашао ни на децембарском, нити на мартовском засједању Венецијанске комисије.

Документ ради експертски тим Министарства за људска и мањинска права, чији је рад, али и његов састав, тајновит. За више од пола године наводног рада на појашњењима нацрта закона, којим није била задовољна ниједан традиционална вјерска заједница и црква, јавности су представљане само флоскуле да се ради на пристиглим сугестијама, да не журе јер посао желе да одраде квалитетно. Пропис коригује експертски тим,а министарство, на чијем челу је Суад Нумановић, у више наврата је одбило да саопшти његов састав.

[pullquote]

Угрожава вјерске слободе

Нацртом закона о слободи вјероисповијести који је предложила Влада нијесу били задовољни представници ни Српске православне цркве, Католичке цркве и Исламске заједнице у Црној Гори. Представници цркава и вјерских заједница указивали су да нацрт закона угрожава вјерске слободе, да се мијеша у њихова унутрашња устројства, те да власти њиме желе да озаконе отимање вјерске имовине.

Против нацрта закона побунио се и велики број вјерника, а због незадовољства предложеним документом у два наврата није било могуће одржати јавне расправе о том акту.

[/pullquote]

Генерални директор Директората за односе с вјерским заједницама Драгутин Паповић казао је за “Дан да се министарство уз помоћ експертског тима бави обрадом пристиглих сугестија, мишљења и примједби са јавне расправе, с циљем да се припреми предлог закона.

– Текст нацрта закона је унапријеђен и на њему се и даље ради. Наглашавамо да се не ради ни о ревизији ни о крупним и суштинским измјенама. Ријеч је о појашњењима и прецизирањима предложних одредби. Ове измјене прозилазе из потребе да се уваже релевантне примједбе, сугсстије и мишљења која су добијена током јавне расправе, прецизирао је Паповић.

Он је казао да министарство не може и не жели да спекулише с термином утврђивања предлога закона.

– За министарство је најважније да се овај посао уради квалитетно како би се добио предлог закона за кога неће бити ни најмање сумње да је усклађен са правним поретком Црне Горе и са највишим међународним стандардима из ове области, поручио је он.

Паповић је додао да је сигурно да ће се Венецијанска комисија изјаснити о иновираном нацрту закона, и то оног тренутка када министарство и Влада на основу мишљења експертског тима процијене да је овај посао квалитетно завршен.

– Након тога очекујемо заједничко мишљење Венецијанске комисије и ОЕБС-а, навео је он.

Од окончања јавне расправе – 30. септембра 2015. године представници традиционалних вјерских заједница су саопштавали да нијесу били позивани од стране министарства да дају свој допринос у припреми што квалитетнијег рјешења, којим би се изнашло најбоље рјешење за све стране.

Генерални секретар Исламске заједнице у Црној Гори (УЗЦГ) Фуад Чекић, казао је за “Дан да представник ове вјерске организације нијс члан тима која ради на предлогу закона. Он је рекао да ИЗЦГ није упозната докле се дошло са израдом предлога закона, наводећи да би сгога било која изјава у том правцу била крајње неозбиљна. Навео је да се надају да ће предлог закона бити спреман у скорије вријеме.

Чекић напомиње да су вјерске заједнице у јавној расправи изнијеле своје сугестије на текст нацрта.

– Уколико се удовољи нашим захтјевима није потребно да члан комисије буде и наш представник. Заједнице су имале прилику да изнесу сугестије на текст закона као и своја мишљења представницима Венецијанске комисије. Оно што очекујемо од комисије јесте да објективно сагледа проблематику која се тиче права на слободу вјере и увјерења и положаја вјерских заједница, јер се ради о једној јако осјетљивој правној регулативи која не смије да трпи било коју свакодневну политизацију у било које сврхе, поручио је он.

Ана Топаловић

Извор: Дан

Фото: преузето са Ин4С

Pin It on Pinterest

Share This