Izaberite stranicu

Детаљни урбанистички план Острог-Глава Зете мораће на дораду, јер обрађивачи нијесу, ни у накнадним анализама, узели у обзир неке од важних примједби које су се чуле током једномјесечне јавне расправе, а тичу се првенствено простора који са многих аспеката дотиче специфичне потребе комплекса острошких светиња. Зато је неопходна редактура дијела ДУП-а.

То је кључна оцјена Министарства одрживог развоја и туризма која даниловградске урбанисте обавезује на интервенције у дјеловима предложене планске документације, у складу и са Стратегијом заштите културних добара.

У разговору за Побједу, некадашњи главни урбаниста, а сада секретар Општинског секретаријата Васко Оташевић детаљније објашњава разлоге за усвајање примједби.

“Тачно је да су примједбе изношене током јавне расправе или директним обраћањима надлежним органима, у име Митрополије црногорско приморске, а самим тим и администрације острошких манастира, биле бројне. Ресорно министарство наложило је обрађивачу да дио угради у планска рјешења и тај посао је у току, биће завршен у кратком року”, каже Оташевић.

Кључна је, по његовом мишљењу, била дилема ауторског тима да ли је захтјев МЦП да се у план уграде намјере о проширењу дијела манастирског конака у Доњем и доградње и реконструкције дијела пратећих објеката у Горњем манастиру, заиста у складу са Стратегијом о заштити културноисторијских споменика у Црној Гори.

Отежавајућа околност по рационалније сагледавање и неких других актуелних питања била је чињеница да су опсежни реконструкциони радови на Горњем манастиру били у пуном јеку, и то без претходно прибављених одобрења, али и мишљења стручњака Државне управе за заштиту културноисторијских добара. У таквим условима није било лако разлучити: што је пука комерцијализација која евентуално нарушава неке од амбијенталних и других важних сегмената, а што је стварна потреба вјерског, културног и историјског комплекса, који је по много чему јединствен? Својеврсно олакшање за ауторе ДУП-а стигло је управо од ресорног министарства чији су се стручњаци прецизно изјаснили.

“Детаљним урбанистичким планом предвидјети изградњу конака са 50 соба (ћелија) на локацији Доњег манастира, што је и био захтјев представника Митрополије црногорскоприморске, не само током јавне расправе, него и у директним обраћањима надлежним органима. Неопходно је, такође, у планска документа “цртати” урбанистичкотехничке услове за доградњу и реконструкцију појединих објеката унутар комплекса Горњег манастира, што би подразумијевало и накнадну легализацију до сада обављених радова о којима се у јавности, протеклих пар мјесеци, доста говорило и писало”, пише министарство.

И на концу: у обавезујућем мишљењу Министарства наложено је да се из будуће планске документације елиминишу сви монтажни и објекти од чврстог материјала, који раде на основу привремених дозвола, својевремено издатих управо у складу са захтјевима бившег манастирског управитељства.

Ради се о десетак отворених тезги и још толико кућица од чврстог материјала.

Што се у односу на њихове власнике промијенило, када је став актуелног административног старјешинства у питању, није у домену интересовања даниловградских планера. Како год, такозване “крајпуташке” локације на којима су привремени објекти, без обзира на то којом врстом дјелатности се бавили њихови власници, биће рашчишћене, а процес уклањања објеката почеће када Детаљни урбанистички план буде усвојен у локалном парламенту и добије снагу обавезујућег правног акта.

Руководство даниловградске општине наговјештава да би се то могло догодити најкасније до средине септембра.

Извор: Cafe del Montenegro Portal

Pin It on Pinterest

Share This