Izaberite stranicu

Оделење за спољне црквене односе МП издало је саопштење у коме се, између осталог, каже:
„Трагична збивања која су причинила незапамћен терор од стране екстремистичких бораца над хришћанима у Ираку, присиљавају Руску Православну Цркву да још једном дигне глас у њихову одбрану.
Око 1,5 милиона хришћана живело је у Ираку пре 2003.године. Верски радикализам, бандитска распојасаност, стални терористички напади, убиства и дискриминација хришћана, што је све започело пре десетак година, довели су до стања у којем је већина хришћана била присиљена да напусти ту земљу.У јуну 2014. борци екстремистичког покрета тзв. Исламске државе Ирака и Леванта (ИДИЛ), и одраније познати са својих дивљачких репресалија против хришћанских цивила у Сирији, започели су своје дивљање у северном Ираку.
Када су започели напад на град Мосул, 6. јуна 2014, хришћани, уплашени од злостављања, почели су масовно напуштати своје домове. Према новинским агенцијама, свих 45 хришћанских цркава у Мосулу је срушено, опљачкано или претворено у џамије., док је 11 цркава спаљено до земље.
Јула 7, 2014, на заседању у Либану поглавара Цркава са Блиског истока, поглавар Халдејске католичке Цркве Луј Рафаил Сако је предочио извештаје очевидаца како припадници ИДИЛ-а ломе крстове на црквама, спаљују старе рукописе и црквене утвари. Хришћанима је било наређено или да напусте Мосул или да се преобрате у ислам; сви они који су одбили да тако поступе, дивљачки су погубљени. У овом тренутку има око 70.000 хришћанских избеглица у Ербилу, где многи од њих морају проводити ноћи под ведрим небом. У месту Дохук има преко 60.000 хришћана. Средства информисања јављају да у Мосулу милитанти убијају хришћанску децу као нешто нормално, обезглављују их и њихове главе стављају на увид ради застрашивања становништва. Жене се углавном злоупотребљавају.
Августа 7, 2014, ексремисти су заузели углавном хришћански град Каракеш. Неких 50.000 хришћана морало га је напустити. Неки су избегли у Ербил, а други у ирачки Курдистан. Према харитативним организацијама у Ираку, избеглице се – од којих се многи крију у планинама – суочавају са акутном несташицом воде, хране и одела. Многи у избегличким камповима умиру од глади и жеђи. Упркос настојањима ирачких власти да организовано уреде материјалну помоћ, хуманитарна катастрофа и даље се шири.
Свирепи напади на хришћане у Ираку бивају систематски и преокрећу се у прави геноцид. Поборници тзв. „Исламске Државе“ проводе задатак тоталног брисања или уклањања било каквог хришћанског присуства на тим територијама желећи да га освоје масакром, присилним депортацијама и одузимањем имовине. С друге стране, у појединим европским државама заговорници ове групације јавно држе демонстрације и пропагирају симболе ових ратника.
Руска Православна Црква већ неколико година указује на проблем тешког живота хришћана у овој области. „Увек и стално тврдимо како је неопходно окончати насиље, предузети миротворачки политички дијалог који би водио заштити прогоњених верских мањина. Желим да нагласим да је пораст верски мотивисаног екстремизма озбиљан изазов целокупној светској заједници“, истакао је Његова Светост Кирил, Патријарх московски и све Русије, маја 2014.
Терор екстремиста против хришћана и представника других религија у Ираку заслужује оштру осуду. Московска Патријаршија апелује на све политичке снаге и на све људе добре воље да уложе максимум својих напора ради заштите верских мањина у Ираку. Нестанак најстаријег хришћанског присуства имаће далекосежне, катастрофалне последице по сав регион. Изражавамо солидарност са нашом напаћеном браћом и сестрама у Христу и надамо се да ће међународна заједница предузети све неопходне мере у циљу спасавања хришћанске заједнице у Ираку.

Превео: Р. Ракић

Извор: СПЦ/Московска патријаршија 

Pin It on Pinterest

Share This