Izaberite stranicu

Поводом овог јубилеја Његова Светост  Патријарх српски Иринеј упутио је поздравно слово Његовој Светости Патријарху бугарском Неофиту. – Нашу свету Цркву на свечаностима у Приски представљао је Његово Преосвештенство Епископ врањски Пахомије

Одлуком Св. Синода Бугарске Православне Цркве, а поводом јубиларне годишњице Крштења Бугара, 2. маја, дана када се празнује свети равноапостолни цар Борис–Михаил, у великој базилици у Приски одслужена је торжествена свеправославна Литургија. Под откривеним небом, усред величанствених рушевина овога древнога храма, светим богослужењем началствовао је Његова Светост Патријарх бугарски Неофит, а саслуживало је 27 архијереја. Са бугарске стран служили су синодални Митрополити: варнски и великопреславски Јован, иначе домаћин овога догађаја, сливенски Јоаникије, видински Доментијан (молитвеним учешћем), великотрновски Григорије, ловчански Гаврило, доростолски Амвросије, западно- и средњоевропски Антоније и неврокопски Серафим, као и преосвећени Епископи адријанопољски Евлогије, велички Сионије и јенепољски Арсеније.

Од сестринских православних Цркава: аркалохоријски и кастелијски Андреј – Цариградска Патријаршија, нилопољски Генадије – Александријска Патријаршија; јордански Теофилакт и Пеле Филумен – Јерусалимска Патријаршија; блудански Николај – Антиохијска Патријаршија, кијевски и све Украјине Онуфрије – Московска Патријаршија; хевсуретијски Михаило – Грузинска Патријаршија; врањски Пахомије – Српска Патријаршија; доњодунавски Касијан – Румунска Патријаршија; арсинојски Нектарије – Кипарска Архиепископија; еласонски Харитон – Јеладска Архиепископија; лубљински Авел – Пољска Црква; аргирокасторски Димитрије – Албанска Архиепископија; брнски Јоаким – Чешка Црква.

Архијерејима су саслуживали многи архимандрити, свештенослужитељи, ђакони и ипођакони. Певао је хор Патријаршијског спомен-храма Светог Александра Невског с диригентом, доцентом Д. Димитровим. За певницом су били ученици Софијске духовне семинарије „Свети Јован Рилски“.

Присуствовали су и многа званична лица, државници и политичари, и представници градске власти, уз велико медијско интересовање. Међу званичним гостима били су Његово Величанство цар Симеон II Сакскобуршки, председник Републике Бугарске г. Росен Плевнелијев, председник Владе РБ Бојко Борисов, министар Љиљана Павлова, професор Божидар Димитров. Од локалних власти Литургији су присуствовали градоначелник и обласни управитељ града Варне, градоначелник Плиске, градоначелница Каспичана и други. Просветне раднике у духовним школама представљали су декани Софијског и Великотрновског богословског факултета – доц. др Омарчевски и доц. др Димитар Попмаринов, као и ректор Софијске духовне семинарије Димитар Костадинов.

Хиљаде верног народа из целе Бугарске дошло је у ово месташце Плиску да учествује у васкршној радости свеправославне Литургије у спомен на овај јубилеј, иначе најспаситељнији догађај у бугарској историји. На Литургији је прочитана посланица бугарског Патријарха Неофита у којој је истакао да Црква данас чини спомен на светог равноапостолног цара Бориса, благодарећи коме је у далеком 9. веку бугарски народ примио спаситељне истине хришћанске вере. Патријарх је замолио да и данас Бугари остану чврсти и непоколебиви у исповедању спасоносне православне вере која им је завештана, да спроводе у живот завете првих хришћанских владара, а које је бугарски благочестиви народ очувао као бесцен-благо и залогу за опстанак кроз векове.

На крају овог саборног торжественог богослужења Његова Светост је у име Светог Синода уручио црквене ордене за заслуге за Цркву Његовом Величанству цару Симеону II – орден Светог Јована Рилског I степена, председнику Владе Бугарске Бојку Борисову – орден Св. цара Бориса I степена, као и г. Емилу Велинову, директору Дирекције „Вероисповести“ – орден Св. Ћирила и Методија II степена.

На крају овог собитија мноштву благочестивог народа обратио се ВПреосвештенство Митрополит Варне и Великог Преслава Јован речима: „Данас када међу толиким многим искушењима Бугарска држава и народ потврђују своју припадност европској хришћанској цивилизацији, и када не само Европа него и сав свет преживљава до сада по дубини и ширини невиђену духовну кризу, завештање Светог Бориса-Михаила постаје све актуелније за сваког од нас. Стављени смо да бирамо између добра и зла, истине и лажи и, на крају крајева, између живота и пропасти. Живимо можда у најтежем времену по дух, за које људска цивилизација зна. Управо из тих разлога је личност Св. цара Бориса Михаила неопходна; треба да нас опкрепљује наша молитва како бисмо свакодневно, према могућности, пазили на Божји завет и спаситељне истине, и тако се удостојили да наследимо Царство Онога који је некада помогао нашем светом цару Борису-Михаилу да призове сав свој народ у богочовечански организам Христове Цркве…“

Са бугарског: Радомир Ракић

Извор: СПЦ/Бугарска патријаршија

Pin It on Pinterest

Share This