Izaberite stranicu

У четвртак 4. августа на Тргу од Ћирилице у Херцег Новом представљена је Светигорина едиције „Свети Немањићи“. О осам књига едиције, које представљају Житија најзначајнијих личности Светородне лозе  Немањића говорили су: проф. др Зоран Лакић, историчар, књижевник Будимир Дубак, др Срђан Пириватрић- историчар и византолог, Весна Тодоровић-професор Српског језика и књижевности и један од приређивача Светигорине едиције “Свети Немањићи”.

Проф. др Зоран Лакић, историчар, академик Црногорске академије наука и умјетности на почетку свог излагања подсјетио је на ријечи Светог Владике Николаја, Добрице Ћосића и Светог Петра Цетињског: “Зашто побједоносни народ трпи поразе”, – питао се Свети Владика Николај понудивши следећи одговор – “зато што није побједио непријатеља у себи” – исту мисао још сажетије казује Добрица Ћосић: “У рату побједници у миру губитници”. – Вратићу се у још даљу прошлост и подсјетити на сличну мисао Св. Петра Цетињског: “Сваку нашу побједу на бојном пољу, позобаше нам велики, силни, за преговарачким столом”, казао је професор Лакић, наводећи да је ријечи врлих претходника схватио као позив да не заборавља традицију свога народа, која је и данас угрожена.

“Наша је обавеза да је слогом бранимо” , наставио је господин Лакић и додао да ће нам :” У тој нашој борби помоћи осмокњижје Светигоре под заједничким насловом “Свети Немањићи”, од Светог Симеона Мироточивог до цара Душана Силног и Св. Уроша Нејаког. ”
Професор Лакић је рекао да је као професионални историчар свједок да осмокњижје о Светим Немањићима промовише чињеницу да историјска наука још није дала завршну ријеч о периоду владавине Немањића,  и да још има простора за нова сазнања, а Светигора је приређујући едицију о Немањићима тај простор  искористили на веома добар начин.

Књижевник Будимир Дубак казао је да владавина Светородне лозе Немањића српским земљама током више од два вијека представља златни период у историји српског народа.

“Захваљујући њиховој неупоредивој задужбини, неугасиво свијетли српска зубља међу цивилизованим и великим народима, и овај издавачки подухват Светигоре посвећен Светим Немањићима о томе јасно свједочи”, казао је господин Дубак.

Историчар и византолог др Срђан Пириватрић, научни сарадник при Византолошком институту Српске академије наука и уметности подсјетио је на ријечи Симеона Немање да је “власт добио од Бога а не од неког земаљског ауторитета”. “Ове књиге као сведочанство о Немањићима представљају леп начин на који читалац читајући их путује кроз прошлост”, казао је Пириватрић и додао да су у књигама дати сажети али најважнији и најупечатљивији моменти и карактеристике владавине владара из Светородне лозе Немањића,  и што је веома важно”, нагласио је он, “кориштени су проверени историјски извори”.

На крају свог излагања др Пириватрић је закључио да је Светигорина едиција о Светим Немањићима “Добро штиво које следи традицију Мирослављевог јеванђеља и представља”, како је рекао “празнични прилог Тргу од ћирилице”.

Весна Тодоровић, један од приређивача едиције, професор Српског језика и књижевности казала је да је Светигорина едиција “Српска културна и духовна баштина” започета прије неколико година са циљем да се у оквиру Српске цркве 2013. године на културан и очигледан начин прослави 900 година од рођења Светог Симеона Мироточивог, односно да се укаже на почетак почетка српских државних, црквених, духовних, културних и националних стремљења.

“Прича о Немањићима који су и са нашим савременим покољењем везани хиљадама нити, најдубља је прича, најзначајније мјесто сјећања за цјелокупни српски народ на свим његовим територијама . То је наше сабирно сочиво, парадигма нашег опстанка у заједници народа овога свијета. Да смо се чешће и више сјећали Немањића не би данас српски народ дошао до овакве дезинтеграције, самопорицања и губљења идентитета, расцјпканости и негирања свога бића”, казала је госпођа Тодоровић, која је присутне упознала са саджајем како првог кола едиције о Немањићким манастирима, које су из штампе изашле 2012. године, тако и са колом о “Светим Немањићима”.

“Циљ монографија о немањићким манастирима није био представљање манастира као споменика културе већ да се о манастирској грађевини говори као о највећој светињи за човјека. Као о небу на земљи, пребивалишту живога Бога, духовној грађевини.”

“Друго коло едиције ‘Свети Немањићи’, додала је Тодоровићева, “између осталог су настале у сусрет великој прослави 800 година од успостављања аутокефалности Српске православне цркве 1219. године. За потребе ових књига наши иконописци су насликали на дрвету, на златној подлози осам стојећих икона Светих Немањића са сценама из њиховог живота у околним пољима. Икону Светог Саве коју је радио иконописац Борис Маркуш,  на дан промоције ове књиге у Београду, почетком ове године, наш духовни отац, митрополит Амфилохије је свечано даровао храму Светог Саве на Врачару”, рекла је Весна Тодоровић.

У петак, 5. августа, са почетком у 21 час,  на “Тргу од Ћирилице” посјетиоци ће имати прилику да уживају у поетској вечери, пјесника Благоја Баковића.

Оливера Балабан

Фото: swissotel.me (архива)

[wpaudio url=”http://www.svetigora.com/audio/download/19269/04.08.2016._Trg_od_cirilice_.mp3″ text=”Тонски прилог Радија Светигора”]

Pin It on Pinterest

Share This