Izaberite stranicu

На празник Покрова Пресвете Богородице, у уторак 14. октобра, у Фочи је обиљежена 20. годишњица од почетка рада Православног богословског факултета „Свети Василије Острошки“ у овом граду.
Тим поводом, Његово преосвештенство епископ захумско-херцеговачки господин Григорије, замјеник митрополита дабробосанског Николаја, служио је Свету архијерејску литургију у храму Светог Саве у Фочи, уз саслужење 27 свештеника и 7 ђакона.
Током Литургије владика Григорије одликовао је Златним орденом Светог свештеномученика Петра Дабробосанског дугогодишњег духовника на Богословском факултету протојереја-ставрофора Милорада Новаковића, а правом ношења напрсног крста фочанске парохе протојереје Новицу Ћебића и Ненада Тупешу.
Након Литургије епископ Григорије одржао је предавање током којег је истакао да је Православни богословски факултет растао заједно са Републиком Српском и да представља једну од најважнијих духовних и културних осовина српског народа.
„То је духовни и интелектуални расадник, који тек треба да донесе добре плодове. Након 20 година, стоји као путоказ држави и овом граду, којем су факултети поново вратили живот“, навео је владика Григорије.
Говорећи о значају вјеронауке и учитељског позива уопште, владика Григорије је навео да је преношење знања само један дио образовања, док други и ништа мање важан представља васпитавање и подизање човјекове личности у психофизичком и духовном смислу.
Епископ Григорије поручио је да није циљ од доброг ученика направити још бољег, већ од лошег ученика направити доброг.
„То је велики учитељ, који тако ради. И оно што је још битно, није добар ученик обавезно и добар човјек, као што ни лош ученик није обавезно лош човјек“, нагласио је он.
Владика Григорије рекао је да је потребан велики напор да би добри људи и добри ученици дошли на позиције у друштву које заслужују.
„Често имате у нашем друштву систем некомпетенције и видите људе који немају капацитет за функцију коју обављају. Они сами нису тога свјесни, а около то сви увиђају. Тада настаје прави хаос. Или обрнуто, када човјек који може да испуњава велике ствари нема могућност да се испољи, што је, такође, велика штета и има огромне лоше посљедице по друштво“, рекао је епископ Григорије.
Обиљежавање двије деценије од оснивања Православног богословског факултета почело је Вечерњим богослужењем у храму Светог Петра Дабробосанског и Светог Василија Острошког, те свечаном академијом.
Декан Факултета Дарко Ђого подсјетио је да је у тешким ратним временима група ентузијаста и далековидих људи основала тада Духовну академију, као насљедницу некадашње Сарајевске богословије, која је почела са радом 14. октобра 1994. године, на празник Покрова Пресвете Богородице.
„Наша мисија и визија је да будемо захвални и да овдје одгајамо будућа захвална, самопрегорна и пожртвована бића“, рекао је Ђого на свечаној академији.
Епископ Григорије истакао је да је јако важно што су декан и већи број професора Богословског факултета некада били студенти управо овог факултета и што данас живе у Фочи.
„Успјели смо да изњедримо сопствени кадар и то највећи резултат ове школе“, рекао је владика Григорије.
На свечаној академији, медаљама и златним плакетама награђено је више институција и појединаца који су заслужни за оснивање и развој једине православне високошколске установе у БиХ.
Медаље су добили оснивачи овог факултета митрополит дабробосански Николај, умировљени епископ захумско-херцеговачки и приморски Атанасије, митрополит црногорско-приморски Амфилохије, први ректор Универзитета у Источном Сарајеву Војислав Максимовић и први предсједник Савјета Универзитета Момчило Крајишник.
Истим признањима, између осталих, награђени су предсједник Републике Српске Милорад Додик, предсједник Народне скупштине Републике Српске Игор Радојичић, Министарство просвјете и културе Републике Српске и општина Фоча.

Извор: Митрополија дабробосанска

Pin It on Pinterest

Share This