Izaberite stranicu

Његова Светост Патријарх московски и све Русије Кирил изразио је забринутост могућношћу потпуног нестајања хришћанства на Блиском Истоку.

„Редовно добијам извјештаје о страшним злочинима који се тамо чине над хришћанима, првенствено у сјеверном Ираку. Био сам на тим мјестима и знам да је тамо било пуно цркава и манастира. Само у Мосулу је било 45 цркава. Сада нема ниједне. И зграде су уништене. У Сирији је порушено 400 цркава“, казао је Патријарх у разговору са министром одбране Грчке Паносом Каменосом, како је пренио сајт синодалног Одјељења за спољне црквене везе.

По ријечима предстојатеља Руске православне цркве, ако се овако настави, ускоро неће бити хришћанског присуства на Блиском Истоку, што ће довести до радикализације исламског друштва, зато што је „присуство хришћанске мањине било фактор који је доносио толеранцију и добре односе међу хришћанима и муслиманима“.

„Хришћанство је данас најпрогоњенија религија на свијету. Исто се догађа у Нигерији, Пакистану и у Сјеверној Африци. И у неким европским земљама је забрањено носити крст на радном мјесту, што се правда неопходношћу толеранције, Васкрс не називају Васкрсом, постоје само зимски и пролећни празник“, казао је Патријарх.

Каменос је подсјетио да ће 2016. година бити Година грчке културе у Русији и руске културе у Грчкој, као и да ће те године бити обиљежена 1000-годишњица руског присуства на Светој Гори.

„Увјеравам Вашу Светост да дајемо све од себе да ове догађаје прославимо онако како они заслужују“, казао је министар.

Са енглеског: Александар Орландић

Извор: interfax-religion.com

Pin It on Pinterest

Share This