Izaberite stranicu

Његова светост Патријарх московски и све Русије Кири борави у тродневној посети Албанској Православној Цркви.

У главни град Албаније Тирану стигао је у суботу, 28. априла.

На аеродрому предстојатеља Руске Цркве дочекао је Његово блаженство Архиепископ Тиране и све Албаније г. Анастасије са члановима Светог синода Албанске православне цркве, изванредни и опуномоћени амбасадор Руске Федерације у Републици Албаније В.Р. Карпушин и друге високе личности.

Патријарх Кирил се налази у пратњи председника Одељења за спољне црквене односе Московске патријаршије Митрополита волоколамског г. Илариона; председника Управног секретаријата Московске Патријаршије Архиепископа солнечногорског г. Сергија; потпредседника Одељења за спољне односе протојереја Николаја Балашова; секретара у овом Одељењу за међуправославне односе протојереја Игора Јакимчука и још двојице службеника.

Молебан у Саборној цркви у Тирани

После свечаног дочека на аеродрому два предстојатеља су у Саборној цркви Васкрсења Христовог у Тирани гдеј је служен је молебан.

На солеји храма молили су се Његово блаженство Архиепископ Тиране и све Албаније г. Анастасије  и чланови Светог синода Албанске православне цркве: Митрополити бератски г. Игњатије, корчански г. Јован, ђирокастровски г. Димитрије, аполонијски г. Никола, елбасански г. Антоније и амантијски г. Натанаил, као и секретар Архијерејског синода Епископ вилијски г. Астије.

У Храму испред хиљаде људи на крају молебна речима васкршњих честитки на три језика патријарху Кирилу обратио се Његово блаженство Архиепископа Анастасије.

-У пасхалној радости, уз најдубље поштовање и с братском љубављу примамо Вас, Патријарха московског и све Русије г. Кирила, у катедралном храму Васкрсења Христовог у срцу албанске престонице речима “Благословен је онај који долази у име Господње”, рекао је архиепископ Анастасије.

-Овде сте дошли први пут као поглавар Руске Православне Цркве, која је у прошлом веку пролазила кроз огањ и воду, и Господ ју је извео да се радује новом периоду процвата. Пре неколико месеци, у новембру 2017. године у Москви, прославили смо стогодишњицу почетка страшног антирелигијског прогона који  је уздрмао сав свет. Као младић био сам пун узбуђења и дубоко задивљено пратио херојство православних свештеника и верника које су пројављивали током немилосрдног атеистичког гоњења у Совјетском Савезу, рекао је Архиепископ и подсетио да је и Свјатјејши Патријарх г. Кирил као млад човек пролазио кроз иста таква искушења.

Његово Блаженство је истакао да је и Православна Црква Албаније преживела најтежи прогон у 20. веку. -Од 1968. године било је нешто јединствено у светској историји: Устав Албаније је званично прогласио државу апсолутно атеистичком, у којој је на насвирепији и најнемилосрднији начин вера прогањана чак двадесет три године. Током 1980-их, сви који су били сведоци тога шта се догодило, долазили су до закључка да је Албанска Црква коначно нестала са мапе. Али, хвала Богу, од 1991. године ми живимо дисањем и радошћу Васкрсења. Врло добро позната је чињеница да је Албанска Православна Црква обновљена и постављена на једини сигуран темељ, а то је Христос, и да  наставља да се развија у лучама пасхалне светлости, рекао је Архиепископ Тиране и све Албаније и из свег срца пожелео да високи гост долгоденствује обављајући своју патријарашку службу молитвама Светог Кирила чије име носи.

У свом одговору Сверуски Патријарх је најпре заблагодарио Његовом Блаженству и члановима Светог Синода Православне Цркве Албаније на лепим речима добродошлице и на љубазном позиву  да посети албанску земљу: -Овде, у земљи древног хришћанског наслеђа, насталог мисионарским делањем апостола Павла, у земљи у којој се подвизавао Преподобни Астије, Епископ драчки, и Свети мученик Јован Албански и многи други свети Божји, у земљи у којој се трудио угледни православни мисионар Свети Козма Етолски, осећам посебну дубоко доживљену и празничну  атмосферу празника славног Васкрсења Господа, Бога и Спаситеља Исуса Христа. А ова величанствено катедрала је видљиви симбол васкрса Албанске Православне Цркве, освећене у част Христовог Васкрсења.

-Прослави Васкрсења претходила је Голгота. Обе наше Цркве су током двадесетог века преживеле искуство Христових страдања: храмови су уништавани, гажене су светиње, а многи свештенослужитељи, монаси, монахиње и верници претрпели су патње и страдања у име Господа Исуса Христа. Непријатељ нашег спасења се надао да ће наше Цркве, које се о њима духовно старају, доживети духовну смрт, али, супротно очекивањима прогонитеља, догодио се васкрс вере, потврђене у животу, а крв мученика је семе хришћанства, поручио је патријарх Кирил и истакао настојања предстојатеља Албанске Православне Цркве на обнови и изградњи храмова и манастира, на подизању Цркве од цигле и камена, као и на потпуној обнови духовног живота.

Свечана Саборна Лигургија у Тирани

У недељу, 29. априла предстојатељи Руске и Албанске православне цркве одслужили су Свету литургију у Саборној цркви Васкрсења Христовог. Саслуживали су чланови Светог синода Албанске православне цркве: Митрополити бератски Игњатије, корчански Јован, ђирокастровски Димитрије, аполонијски Никола, елбасански Антоније и амантијски Натанил, као и сви чланови делегације Његове светости Патријарха московског и све Русије.

Литургији је присуствовао изванредни и опуномоћени амбасадор Руске Федерације у Републици Албанији А.Р. Карпушин. У храму се окупило хиљаду људи из главног града Албаније и поклоника из свих крајева земље. Богослужило се на три језика: албанском, грчком и црквенословенском.

На Литургији је певао византијски и европски хор при храму Васкрсења Христовог под руководством Ф. Петција и М. Вака, а пристигао је и Московски синодални хор којим је дириговао заслужни уметник Русије А. Пузаков. Литургију су директно преносили Албанска државна телевизија и руски ТВ канали Спас и Сојуз.

После Литургије речима васкршњих честитки предстојатељу Руске Православне Цркве обратио се архиепископ Анастасије, а одговорио је патријарх Кирил.

У знак сећања на заједничко богослужење, патријарх Кирил је подарио архиепископу Анастасију две панагије, напрсни крст и васкршње јаје које су осликали руски сликари, у знак сећања да је посета предстојатеља Руске Православне Цркве сестринској Албанској Цркви обављена у васкршњем времену које траје 40 дана. Као дар Саборној цркви Васкрсења Христовог Његова Светост је уручио икону Дванаесторице апостола.

Његово Блаженство г. Анастасије уручио је предстојатељу Руске православне цркве изображену сцену Вазнесења Христовог коју је осликао албански  живописац, а која је копија сцене Вазнесења на мозаику у Саборној цркви у Тирани, као и инсигније патријарашког достојанства.

***

Саборна црква у Тирани је подигнута од 2004. до 2012. године у центру Тиране на земљишту одобреном од стране државе, као компензација за разрушену бившу Саборну цркву 1967. године. Пројекат су разрадили Грци из њујоршког архитектонског атељеа уз активно учешће архиепископа Анастасија. Површина катедрале је 1660 квадратних метара, висина (до основице крста на куполи) – 29.2 м (површина Христа Спаситеља у Москви је 8000 квадратних метара, висина на дну крста куполе – 103,4 м). Висина звоника је 46 метара. Катедрала је отворена 24. јуна 2012. године у присуству председника државе и председника Парламента. Освећење цркве обављено је 1. јуна 2014. године уз учешће представника тринаест помесних православних Цркава (међу којима осам предстојатеља: Српску Цркву је представљао Свјатјејши патријарх Иринеј).

Пријем поводом посете патријарха Кирила

Албанска православна Црква у Тирани је 29. априла у част Његове светости Патријарха московског и све Русије Кирила приредила пријем. Његову светост г. Кирила поздравио је Његово блаженство Архиепископ Тиране и све Албаније г. Анастасије, који је истакао да се његова света Црква, после жестоког атеистичког прогона у другој половини 20. века, почев од 1991. године развија и напредује у пуној верској слободи и да у развијању демократије и верских слобода учествују све верске заједнице.

Његово Блаженство је похвалио мирну коегзистенцију људи који припадају различитим верским заједницама, што може доприносити општем друштвеном напредовању. Насупрот томе, верска нетрпељивост и сукоби између верских заједница могу изазивати антагонизам. -Трудимо се да извучемо сокове из здравих корена верског искуства како би се помогао друштвени развој и напредак Албаније, олакшало помирење и обезбедио миран саживот, посебно са суседима а и са свима другим народима, истакао је предстојатељ Албанске Православне Цркве.

У свом отпоздраву Патријарх московски и све Русије Кирил је захвалио на дивној прилици и сведочењу како ова света Црква напредује и слободно развија свој живот. -Видим у данашњој заједничкој служби у новоизграђеној Саборној цркви у Тирани знак Божје милости, као што се она манифестује у васкрсу Албанске Цркве и новопронађених могућности да развија живот Цркве у својој земљи и јача сестринске односе са Православним Црквама. Искрено желим да Свемогући Бог свагда благослови Ваш труд и Ваше сатруднике, укрепи Ваша усилија и подари мир и напредак Албанске Православне Цркве.

Пријему су присуствовали председник Републике Албаније Илир Мета, велики муфтија Албаније Скендер Брјучај, католички надбискуп Тиране и Драча Георге Френде, старешина верске заједнице Бекташа Хаџи Деде Едмонд Брахимај, управитељ протестантске заједнице у земљи, директор Државног комитета за култове Л. Алико, дипломатски представници страних држава у Албанији, међу којима изванредни и опуномоћени амбасадор Руске Федерације А.Р. Карпушин, изванредни и опуномоћени амбасадор Грчке Елени Сурани, изванредни и опуномоћени амбасадор Пољске Карол Бачура, апостолски нунције надбискуп Чарлс Џон Браун, и други.

 

Руски партријарх данас ће се састати са предсједником Албаније Илиром Метом и премијером Едијем Рамом, посјетиће вјерску православну школу у Драчу, након чега завршава тродневну посјету Албанији.

Извор: Московска Патријаршија (с руског Инфо служба)

 

Pin It on Pinterest

Share This