Izaberite stranicu

На редовном годишњем заседању Епархијског савета Епархије рашко-призренске у манастиру Грачаници између осталог разматрано је и недавно јавно саопштење Исламске заједнице Косова у којем су Србија и српски народ на Косову и Метохији названи окупаторима.

Реч је о саопштењу Исламске заједнице Косова у којој је критикована изјава београдског муфтије Јусуфспахића, који је рекао да је „Косово колевка Србије“. Tим поводом Епархија рашко-призренска је дала следеће саопштење:
Недавно саопштење Исламске заједнице Косова у којем је објављена реакција на изјаву београдског муфтије Јусуфспахића да је „Косово колевка Србије“, нажалост, нимало не доприноси изградњи поверења међу верским и националним заједницама на Косову и Метохији. Тврдња Исламске заједнице Косова да „Косово никада није било део Србије, а камоли колевка Србије“ и да је „Косово само накратко било окупирано о стране Србије“ представља крајње провокативан пример манипулације историјом и тешку увреду.
Српска држава постојала је на овим просторима још од раног Средњег века,  а православно хришћанство са својом богатом традицијом вековима је старије од ислама који се на овим просторима појавио тек доласком Османског царства. Бројни међнародни историјски извори јасно указују да српски народ у континуитету живи на просторима данашњег Косова и Метохије о чему уосталом сведоче средњовековне повеље, први османске књиге пописа становништва (дефтери) као и бројни хришћански споменици српског народа и наше Цркве. Ове историјске и непобитне чињенице ни у чему не негирају постојање албанског народа и његова права, али не допуштају да се бруталним неистинама негира постојање српског народа и традиције као аутохтоног елемента у историји овог региона.
Ова крајње политикантски обојена изјава Исламске заједнице Косова дубоко вређа српски народ и индиректно подстиче наставак насиља против Срба и наших светиња чији смо сведоци посебно последњих 19 година континуиране дискриминације и уиштавања хришћанске баштине Српске Православне Цркве и поред међународног војног и цивилног присуства. Уместо да даје запаљиве политчке изјаве које вређају верска и национална права српског народа и Српске Православне Цркве, Исламска заједница Косова би радије требало да се више позабави проблемом растућег верског екстремизма међу једним делом муслимана на Косову и Метохији.
Дано у Канцеларији Епархије рашко-призренске
Грачаница, 8. март 2018. године

Pin It on Pinterest

Share This