Izaberite stranicu

Влада Црне Горе опет није успјела да усклади Закон о положају вјерских заједница од 1977. године са Уставом из 2007. године, па је то изазвало проблеме у вези са правним статусом, финансирањем и успостављањем богомоља и имовинских права вјерских група, оцијењено је у редовном годишњем извјештају Стејт департмета о религијским слободама. Тај документ касно синоћ по нашем времену објавио је амерички државни секретар Џон Кери.
Било је извјештаја о друштвеним злоупотребама или дискриминацији на основу вјерске припадности, вјеровања, или праксе. Пошто су религија и националност често повезани, било је тешко категорисати неке инциденте посебно као националну или вјерску нетрпељивост. Свакодневни односи међу главним вјерским групама били су углавном пријатељски навео је амерички Стејт департмент.
Констатовано је да је Министарство унутрашњих послова одбацило захтјеве за издавање дозвола за привремени боравак, које су предали многи резидентни свештеници Српске православне цркве, тврдећи да она није правилно регистрована у министарству као званична вјерска организација.
СПЦ је, међутим, саопштила да је поднијела захтјев за регистрацију. СПЦ се жалила да је кашњење Владе у поступању према њиховом захтјеву за регистрацију политички мотивисано пише у извјештају Стејт департмента.
Указано је да је Министарство унутрашњих послова, током 2013. године, опет одбило захтјев подгоричког пароха Велибора Џомића да му се омогући боравак у Црној Гори, упркос томе што у земљи борави већ 19 година. Наводи се да је Управни суд оборио одлуку МУП-а, те да је у периоду који третира овај извјештај Џомић и даље боравио у Црној Гори.
СПЦ наводи да владино ускраћивање дозвола за боравак и пријетње депортацијом некима од свештеника представљају вјерску и политичку дискриминацију од стране Министарства унутрашњих послова. Министарство негира било какву дискриминацију, наводећи да су његове акције биле законите. Влада је почела преговоре у вези са споразумом о статусу са СПЦ, сличан оном који је већ потписан са Исламском и Јеврејском заједницом и Светом столицом. Када се тај споразум једном заврши, биће дефинисан правни статус и права СПЦ . Међутим, СПЦ је критиковала владу, наводећи да одуговлачи са преговарачким процесом наводи се у извјештају Стејт департмента.
Америчка дипломатија указује да је предсједник Бошњачке културне заједнице у Рожајама Хазбија Калач осудио полицијску акцију током које је заустављен конвој у коме се налазио муфтија Муамер Зукорлић. Како се наводи у извјештају, Калач је истакао да је полиција хтјела да застраши Бошњаке.
Током године Влада је почела рад на писању новог закона о правном положају верских заједница, али неке религијске заједнице су се жалиле да нијесу биле укључени у процес израде -закључено је у извејштају Стејт департмента.
Држава неће да врати одузето
Према наводима Стејт департмента, током извјештајног периода ниједна већа вјерска организација није повратила власништво над имовином коју су потраживали. Како се истиче, од Владе није стигла ни понуда да се одузимање имовине новчано надоканди.
Указано је да су тензије између Српске православне цркве и Црногорске православне цркве (канонски непризнате.при. ат) настављене, нарочито поводом имовинских питања и тога која је црква представник православне вјере.

Марко Вешовић

Извор: Дан

Фото: Преузето са сајта Нова српска политичка мисао

Pin It on Pinterest

Share This