Izaberite stranicu

O.-Fjodor-na-Rumiji-6.-mart-2011-073

„Имам трему пред свако путовање. Добро је што то осећање нисам изгубио“, признао је Коњухов на конференцији за новинаре у Москви. „Припреме за путовање трају по неколико година, и то ми помаже да се мало опустим“.

О лету балоном Коњухов размишља већ двадесетак година, надахнут успешним летовима Бертрана Пикара и Брајана Џонса 1999. и Стивена Фосета 2002. године. За разлику од својих претходника, Коњухов ће летети без помоћника и успутног заустављања. Овај светски путник кренуће у експедицију у јуну 2016. године са западне обале Аустралије у балону британске марке „Cameron Balloons“.

„Британци праве најбоље балоне на свету. Због тога ће наш балон бити марке ’Cameron Balloons’, али ће хелијум бити руски“, нагласио је Коњухов.

Лет ће, према прорачуну, трајати 13 до 15 дана на надморској висини од 11 километара. Максимална брзина ће износити 300 километара на сат.

Путања 64-годишњег светског путника пролази изнад аустралијских пустиња, Тасмановог мора и Новог Зеланда, Тихог океана, Ускршњих острва, јужног Чилеа и Аргентине, Атлантског океана, Јужноафричке републике и Индијског океана. Укупна дужина пута износи око 33 хиљаде километара или 20 506 миља.

„Мораћу да спавам у специјалној капсули само 4 сата дневно и да носим поједностављени космички скафандер“, каже Коњухов. „Са собом ћу понети 3 килограма сублимираних (исушених) намирница и 2 канистра воде за пиће од по 50 литара.

Балон ће бити опремљен системом ГЛОНАСС, соларним акумулаторима и камерама које ће обезбедити директан пренос лета. Тако дуготрајан лет ће омогућити двострука конструкција балона, односно погон на хелијум и соларну енергију.

Према речима организатора, један од центара контроле лета биће канцеларија компаније „Virgin Australia“, коју води Коњуховљев пријатељ и познати бизнисмен Ричард Бренсон.

Извор: Руска реч

Pin It on Pinterest

Share This