Izaberite stranicu

Бјелопавлићи су најпозванији да покрену ту иницијативу и очекују да локални парламент и одборници свих странака покажу разумијевања за тај предлог, сматра мр Миленко Шарановић

Представници Удружења Бјелопавлића “Бијели Павле” прикупљају потписе за усвајање декларације о заштити ћирилице. Након што грађани потписима подрже документ он ће бити упућен локалном парламенту на усвајање.

Мр Миленко Шарановић сматра да одборници локалног парламента треба да подрже и усвоје одлуку да се поред латиничних натписа на јавним установама поставе и ћирилична, а то би требало да важи и за табле са именима улица и тргова.

-Наш захтјев је мотивисан и одлукама из актуелног устава по којем су латиница и ћирилица равноправни – каже Шарановић.

Он подсјећа да су Бјелопавлићи најпозванији да покрену ту иницијативу и очекује да локални прламент и одборници свих странака покажу разумијевања за теј предлог, јер у овом крају ћирилица има дугу традицију. То се посебно показало томом Првог свјетског рата када су овдашњи учитељи одбили да предају по окупаторском школском систему који је из наставе избацио ћирилицу и српску историју.

-Имена наших предака, наша и имена наше дјеце у књигама о рођењу уписана су ћирилицом, а слично је и са осталим документима, попут школских свједочанства или дневника. Нажалост, наопаким идеолошким аршинима ћирилица се нашла пред затирањем, а то важи и за Даниловград – појашњава Шарановић.

Он додаје да је ћирилица домаћа кућа, отаџбина, веза са прошлошћу и обавеза за будућност. Због тога треба и сачувати домаће писмо, а обавеза да и садашње генерације раде на томе су и стари манастири попут Острога и Ждребаоника, као и Градина Мартинићка.

Наш саговорник напомиње да су Бјелопавлићи пуно дали за уједињење црногорских племена. У том смислу посебно је значајна битка на Краковини, која је била прва српска побједа након Косовске битке. И Мартинићка битка је била пут ка уједињењу Црне Горе и међународном признању.

-Вољом политичара ћирилица се данас прогони, а ми не смијемо то да дозволимо, јер ће нас због тога осуђивати наша дјеца – истиче Шарановић. И.М.

Уредили прилаз до пећине у Сретњи

Потписивање декларације само је један у низу пројеката које последњих година реализује Удружење Бјелопавлића. Досад су неимари из Удружења уредили прилаз до пећине Бијелог Павла у Сретњи. Организовано је више трибина о историји и духовном наслијеђу овога краја..

Иван Милошевић

Извор: Дан

Pin It on Pinterest

Share This