Izaberite stranicu

У крипти Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици 27. априла је промовисана књига „Злочини: Косово, ћутање и сећање“ аутора Марилине Веке, италијанске новинарке из Рима и Веселина Џелетовића, пјесника и новинара с Косова и Метохије.

Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије казао је да је много значајно што се на западу, који је и довео до косовско-метохијске трагедије појављују свједоци савремене драме српског народа, попут Марилине Веке.

„Осим ње, тамо постоје још људи који чувају душу и памћење, не само онога што и ми заборављамо, него чувају душу својих народа“, рекао је он и као примјер навео личности као што су француски генерал Пјер Галоа и њемачки књижевник Петер Хандке.

Он је подсјетио на ријечи које је генерел Галоа казао блаженопочившем Патријарху Павлу: Ваша Светости, ви не чувате само образ свога народа, ви чувате образ оне истинске, праве Европе.

„Исто тако Петер Хандке чува образ њемачког народа“, казао је Митрополит црногорско-приморски.

Владика је рекао да је кроз ову књигу Марилине Веке проговорила честита душа италијанског народа.

„Она је схватила сву трагику збивања и осјетила ко је носилац злочина на Косову и Метохији и дубински осјетила душу српског косово-метохијског народа. То њено свједочанство је изузетно драгоцјено“, казао је он.

Посебно је значајно, нагласио је Митрополит црногорско-приморски, да се то свједочанство чује у Црној Гори која је постала Монтенегро.

„То више није Црна Гора него Монтенегро. Јер оно што је Црна Гора, то је Мерилина посвједочила, а оно што данас ради власт црногорска, то је негирање свега онога што је била и што јесте Црна Гора“, казао је Митрополит Амфилохије.

Умировљени Епископ захумско-херцеговачки г. Атанасије рекао је да власт у Србији сада, нажалост, не говори да је Косово окупирано.

„И ја мислим да би било добро да Вучић престане да говори о заједници српских општина и да почне да говори о заједници порушених српских црква и манастира, да се то чује. А не приче за пропаганду. Има људи који пишу и сведоче о томе, као што то ради ова наша сестра. Има Француза, наше браће Руса, има и других“, рекао је он.

Али, додао је Владика Атанасије, имамо, нажалост, и издају.

„Издржаћемо ми и то, јер смо ми народ на дуге стазе. Како је говорио Јован Дучић, ми смо народ са дубоким духовним резервама. Жив је Бог и жива је душа наша. Исто тако, живо је Косово. Христос васкрсе“, рекао је Владика Атанасије.

Коаутор књиге, пјесник и новинар Веселин Џелетовић рекао је да о злочинима морамо стално да говоримо, јер онај који ћути о злочину је саучесник у њему.

„Можда сте приметили да су ови светски моћници ућуткали све који су говорили о трговини органима – и Карлу дел Понте и Дика Мартија. Нас, једноставно не могу да зауставе у тој причи само из једног разлога: то су наша браћа и сестре, ти страдалници“, рекао је он.

Он је увјерен да ће самопроглашена шиптарска држава на КиМ нестати, како је рекао, као пјена од сапунице онога тренутка кад свијет сазна пуну истину о тим злочинима.

„Она је настала на крви недужних српских цивила. Тим зликовцима који воде ту наказну творевину руке су у крви до лаката“, казао је Џелетовић.

Марилина Века је говорила о својим искуствима с Косова и Метохије.

Она сматра да рат на КиМ није завршен, да се и даље води и као доказ навела недавно убиство Оливера Ивановића и хапшење Марка Ђурића.

„Иво Андрић је написао да је страшно кад неко пати, али да је још страшније кад неко пати, а  нико о томе не говори. То је оно што се дешава Србима на Косову и Метохији“, казала је она.

Вече је водила професорка Вукосава Ђурђевац Грујић.

Промовисана књига „Злочини: Косово, ћутање и сећање“ је уствари трокњиже састављено од књига Марилине Веке и Веселина Џелетовића.

Књига Марилине Веке „Вучје срце“ је збирка истинитих прича о трговини људским органима на КиМ.

Друга њена књига је „Косово и Метохија – запад под освојеним небом“.

Џелетовићева је књига позната под насловом „Српско срце Јоханово“, чија тема је такође трговина људским органима.

Промоцији је присуствовао и викарни Епископ диоклијски г. Кирило.

Рајо Војиновић

Фото: Јован Радовић

 

 

Pin It on Pinterest

Share This